Giełda ByBit jak grać z lewarem, nasze opinie oraz prowizje i bonus.
          
Poradnik <Październik 2021>

Co to jest giełda Bybit i jak grać z dźwignią na Bitcionie oraz 14 innych kryptowalutach [poradnik]

Zarówno osoby doświadczone oraz początkujące dowiedzą się wszystkich niezbędnych informacji jak zacząć używać oraz jak obsługiwać platformę giełdy Bybit.

Wyjaśnimy:  Lewar, składanie zleceń, konto demo, opłaty i prowizje, psychologia, funding rate, jak kalkulować zyski, pokażemy najbardziej typowe błędy i pułapki czyhające na nowych adeptów. Na końcu opiszemy jak zgarnąć Bonus od ByBit nawet do 1610USD, a także o aktualnych konkursach z pulą nagród 300,000USDT

 

Jeśli poważnie podchodzisz do tematu to warto przeczytać całość od A do Z! 

 

Za darmo korzystaj z naszego doświadczenia w tradingu z lewarem, żeby nie popełniać kosztownych błędów technicznych oraz psychologicznych. Pewnie się zastanawiasz: ile można zarobić oraz jakie jest ryzyko? To też będzie.

Poradnik został napisany przez zespół traderów, który używał platformy BitMEX od 2017 roku, który obrócił w tym czasie 0.5mln BTC – MinistryOfMarginTrading - Team. Oczywiście z dźwignią. Bybit testowaliśmy od kwietnia 2021 i rzeczywiście jest to aktualnie najlepsza giełda do inwestowania na wzrosty i spadki kryptowalut z wyższą dźwignią niż na Binance. Jest też dużo taniej niż na Binance.

 

1. Początek ByBit

Giełda Bybit została założona w marcu 2018 roku, czyli dużo później niż chociażby BitMEX, a jednak już zaledwie po 3 latach działalności zanotowała największą na świecie liczbę aktywnych traderów oraz najwyższy volumen obrotów pośród giełd z dużym dostępnym lewarem.

 

2. Zakładanie konta na ByBit bez weryfikacji KYC

Dotychczas na ByBit nie jest wymagana weryfikacja KYC, wystarczy e-mail żeby założyć konto w 15 sekund.

Bybit bonus.gif
BYBIT MEGA CALCULATOR.png
rejestracja na bybit bonus kod ref link.

Możesz użyć naszego linka do rejestracji, aby być pewnym, że zgarniesz najwyższy możliwy aktualnie bonus, a także że będziesz miał rękę na pulsie jeśli chodzi o aktualne turnieje dla traderów na ByBit oraz naszą mailową pomoc (ministryofmargintrading@gmail.com).

 

Po założeniu konta od razu włąćz 2FA klikając w prawym górnym rogu na swój e-mail i następnie account seciurity wpisz kod który otrzymasz na maila. Następnie trzeba zeskanować QR kod, aby połączyć aplikację googla na naszym telefonie z tym kontem.

bybit 2fa.JPG

3. Doskonała obsługa klienta

Gdyby musieć znaleźć tylko jedną najważniejszą cechę tej giełdy jak na razie…to jest to zdecydowanie obsługa klienta, a także prostota kontaktu z nią poprzez online chat.

 

Nie ma języka polskiego, ale odpowiedzi są błyskawiczne, a wsparcie tłumaczy język polski i stara się zazwyczaj odpowiadać po polsku:)

 

Można przetestować po założeniu konta, a przed wpłatą środków…20 sekund i już z kimś piszesz 24\7. Robi to wrażenie. Sprawdź samodzielnie! 

 

4. ByBit to giełda, a nie broker

BitBit nie jest brokerem, jest giełdą, która zajmuje się parowaniem zleceń kupna i sprzedaży czyli handel odbywa się w większości pomiędzy traderami.

 

Jest więc to model peer to peer wliczając zewnętrzne firmy market maker, które znacznie podwyższają płynność i mają w obowiązku dodawać określone ilości zleceń zarówno na kupnie jak i na sprzedaży.

 

To sprawia, że nawet otwarcie czy zamknięcie kontraktu USDBTC o nominale 1mln usd zazwyczaj nie spowoduje ruchu ceny.

 

 

5. Właściciel i Prezes Bybit

Jej twórcą i CEO od samego początku jest Ben Zhou, znany w branży i ceniony przedsiębiorca z duszą marketingowca. W przeciwieństwie do konkurencji rzucił sporo gotówki na konkursy dla użytkowników, a także liczne bonusy, do których zaraz przejdziemy.

 

6. Siedziby i rejestracja Bybit

Bybit jest spółką zarejestrowaną na British Virgin Islands, z główną siedzibą w Singapurze oraz biurami mi. w Hongkongu oraz na Tajwanie. Podobnie jak w przypadku innych giełd czekaliśmy bardzo długo, żeby zebrać opnie tysięcy użytkowników z całego świata zanim przelaliśmy swoje osobiste większe środki. W końcu trzeba powiedzieć tak.

 

7. Wielkość obrotów na Bybit

Dzienne obroty na Bybit są ogromne i ostatnio zazwyczaj mieszą się w zakresie od 2,5mld USD do 10mld USD. Oczywiście liczymy tutaj lewar używany przez traderów.

 

8. Bezpieczeństwo naszych środków na Bybit

​Bybit trzyma praktycznie wszystkie środki klientów na tzw. Coldwallet, więc bezpieczeństwo środków jest na najwyższym poziomie. Giełda ta oczywiście nie była nigdy zhakowania, inaczej nie byłoby tego przewodnika.

 

Koniecznie po otwarciu konta trzeba jednak zrobić 2FA, Po każdej zakończonej sesji tradowania, radzimy się wylogować klikając log out, inaczej ciągle nasza sesja logowania będzie aktywna!

 

Uwaga

Jednak zawsze trzeba mieć włączoną przynajmniej małą czerwoną lampkę. Mimo bardzo dobrych doświadczeń i wysłuchaniu wielu dobrych opinii o Bybit, nie zalecamy dużych wpłat na za jednym razem, a już na pewno nie w pierwszych dniach użytkowania! Po to jest lewar, aby umiejętnie z niego korzystać, podobnie jak z SL, ale wszystko to zostanie omówione poniżej.

9. Lewar na Bybit

Na giełdzie ByBit sami wybieramy wysokość lewaru, który w zależności od danej pary kryptowalut wacha się od x1 do max x25-x100. Lewar jest za darno, nie ma pkt swap za przetrzymywanie pozycji przez noc. Jest tylko tzw. funding rate omówiony za chwilę.

10. Szybkość transakcji oraz przepustowość giełdy ByBit

Maksymalna ilość transakcji na Bybit to aż 100,000 na sekundę, co przy 3 milionach użytkowników, w zupełności wystarcza, żeby nigdy nie było takich problemów z opóźnioną realizacją zleceń jakie były kiedyś na innych giełdach z lewarem.

 

11. Nowości na Bybit

Giełda bardzo tętni życiem w zasadzie co tydzień jest coś ciekawego, a to nowy konkurs, nowy bonus, nowa para kryptowalut czy nowe zdecentralizowane produkty. Będziemy się starali nadążać i Was powiadamiać.

 

 

 

 

12. Kontrakty oraz instrumenty dostępne na ByBit (czerwiec 2021)

 

4 kontrakty typu Inverse perpetual:

BTCUSD

ETHUSD

EOSUSD

XRPUSD

 

Te 4 kontrakty jako, że są perpetual, nigdy nie wygasają i tutaj dostajemy lub płacimy funding rate. Opłat za przetrzymywanie pozycji na ByBit nie ma.

 

Inverse oznacza, że deponujemy, zarabiamy lub tracimy w danej kryptowalucie.

Przykładowo chcemy zagrać na XPRUSD. Na koncie derivatives czyli derywaty musimy mieć XRP. Możemy wpłacić je bezpośrednio lub zamienić np.BTC na XRP już wewnątrz platformy Bybit.

 

Ustawiamy wartość kontraktu w USD i jeśli zarabiamy to mamy coraz więcej XRP, a jak tracimy to coraz mniej właśnie kryptowaluty bazowej.

 

14 kontaktów typu USDT perpetual

BTCUSDT - Bitcoin
ETHUSDT - Ethereum

DOGEUSDT - Doge Coin

BCHUSDT - Bitcion Cash

LTCUSDT - Litecoin

XTZUSDT - Tezos

LINKUSDT - Chainlink

ADAUSDT - Cardano

DOTUSDT - PolkaDot

UNIUSDT - UniSwap

XRPUSDT - Ripple

XEMUSDT - Nem

SUSHIUSDT - Sushiswap

AAVEUSDT - Aave

 

Każdy z tych kontraktów także nigdy nie wygasa, nie ma opłat za przetrzymywanie pozycji

Jest to idealne rozwiązanie dla początkujących i średnio zaawansowanych traderów, ponieważ zarabiamy lub tracimy w USD(T) czyli w najbardziej popularnym stablecoinie.

Bardzo klarownie w USDT widać zyski i straty z liczeniem których na innych giełdach (używających wyłącznie XBT) często są problemy.

Co więcej mając zdeponowane USDT możemy na dźwigni Cross mieć kilka powyższych kontraktów jednocześnie i będą one korzystały z tego samego zabezpieczenia.

 

W skrócie pary inverse są przeznaczone dla typowych hodlerów, którzy są związani z daną kryptowalutą, a USDT są zbudowane prosto i są dla elastycznych traderów szukających w każdej chwili swojej szansy na rynku.

 

2 kontrakty typu inverse futures w 3 datach wygaśnięcia każdy

BTCUSD_0924 kontrakt wygaśnie 24 września 2021 (pojawi się nowy wygasający w marcu 2022)

BTCUSD_1231 kontrakt wygaśnie 31 grudnia 2021

ETHUSD_0924 kontrakt wygaśnie 24 września 2021

ETHUSD_1231 kontrakt wygaśnie 31 grudnia 2021

 

Fututesy na ByBit mają nieco niższą płynność niż pozostałe kontkakty i są przeznaczone dla zawodowców do arbitrażu czy rozmaitego hedżingu. Tak na prawdę dla nas są w pewnym sensie delikatnym podwyższeniem wybranej dźwigni. bo rosną i spadają proporcjonalnie więcej niż perpetual.

 

Co więcej futuresy nie mają funding fee więc jeśli chcielibyśmy trzymać daną pozycję przez pół roku licząc na ostre wzrosty to wtedy taka opcja jest idealna, bo nie zapłacimy netto funding fees, które na 99% pojawią się w takich okolicznościach na kontraktach typu perpetual.

Czyli futuresy jak się spodziewamy ostro góra lub dół w dłuższym okresie.

 

13. Opłaty i prowizje na Bybit

Na ByBit opłaty są bardzo uproszone. Obojętnie na jakim instrumencie gramy opłaty są zawsze takie same.  Nie ma zniżek na prowizje, jednak cały bonus nawet do 1610USD można wydać pokrycie prowizji transakcyjnych (po jego otrzymaniu - więcej szczegółów poniżej).

Zlecenie Taker (po polsku to zlecenie market)

0.075% od wartości transakcji płacimy, kiedy nam się spieszy i klikamy market order z wykonaniem natychmiastowym, co daje nam gwarancję zamknięcia, bądź otwarcia transakcji w tej samej sekundzie. Za każdy nasz zrealizowany stop loss również będzie kosztował nas 0.075%

 

Zlecenie Maker (po polsku to zlecenie oczekujące z limitem ceny nie mylić z market czy mark)

 

0.025% dostajemy od wartości transakcji jeśli to my włożymy ją do arkusza zleceń i ktoś inny weźmie naszą transakcję zleceniem natychmiastowym taker.

 

 

 

14. Przykłady użycia dźwigni na ByBit

Lewarowanie na Bybit to bezkosztowe pożycznie gotówki, żeby mieć możliwość maksymalnego zysku jeśli cena pójdzie w naszą stronę. Możemy zarabiać na wzrostach i spadkach każdego wymienionego wyżej instrumentu na ByBit.

 

Dźwignia to potencjał do dużych zarobków, znacznie większych niż na rynku spot, ale wtedy i tylko wtedy gdy dokładnie przewidzimy konkretny ruch ceny lub stosujemy arbitraż i scalping.

 

 

Lewar na ETHUSD perpetual na wzrosty

Załóżmy, że mamy na koncie tylko 5 ETH i spodziewamy się sporych wzrostów. Obecna cena 2000 USD. Ustawiając umiarkowaną dźwignię np. X5  nasza pozycja to aż 25ETH (wpisujemy w okno zlecenia 5x5x2000 = 50,000. Czyli nasza pozycja zarabia i traci około 5x szybciej niż dotychczas. Około 20% w górę i już mamy 100% zysku.

 

Rzecz jasna działa to w dwie strony i jak cena spadnie o ok.19% (sprawdź przed otwarciem zlecenia) to całe nasze 5ETH wyparowuje i jest w rękach innego inwestora. Najlepiej więc otwierać tego rodzaju pozycje po 40% czy 50% przecenach. Choć pewności nigdy nie ma, a ryzyko zawsze jest duże.

Lewar na BTCUSDT perpetual na spadki

Cena Bitcoina jest w okolicach 60,000USD a my mamy na koncie 120,000USDT i spodziewany się solidnej korekty. Ponieważ 0,5 mln złotych piechotą nie chodzi ustawiamy niską dźwignię X2.

 

Sprzedajemy kontrakty o wartości 4BTC (tyle wpisujemy w okienko transakcji)  czyli o nominale 240,000USD. Połowa za swoje, a połowa za pożyczone.

Czyli sprzedajemy coś czego nie mamy, żeby to odkupić w przyszłości taniej :)
 

Pozycję można zamknąć w każdej chwili, ale jak się domyślasz spadek ceny BTC do 30,000 USD czyli o 50% podwoiłby nasz stan konta do 240,000USD. Czyli mamy USDT o wartości 8 BTC przy cenie 30tyś USD za 1BTC. Z 2 BTC mamy 8 BTC z tym, że są o połowę tańsze. A potem…

 

Z kolei niespodziewany wystrzał w górę do ok. 90,000 USD (+50%) spowodowałby wyzerowanie konta.

 

W przypadku tak, dużej zmienności jak obecnie, MinistryOfMarginTrading nie zaleca wybrania dźwigni większej niż x25, ale to oczywiście zależy od Ciebie i Twojego doświadczenia, strategii oraz aktualnej zmienności na rynkach kryptowalut. Można ustawić nawet bardzo ostrożny lewar np. x2

15. Otwieranie pozycji na Bybit kolejno na wzrosty (long) i na spadki (short)

Open Long – otwieramy pozycję na wzrosty i liczymy, że zamkniemy ją po wyższej cenie z zyskiem. Tego samego zlecenia używamy do domknięcia (zamknięcia) istniejąych już pozycji SHORT.

Open Short – otwieramy pozycję na spadki i liczymy, że zamkniemy ją po niższej cenie. Różnica sprzedaż – kupno to będzie nasz zysk x użyty lewar. Tego samego zlecenia używamy do domknięcia (zamknięcia) istniejąych już pozycji LONG.

Inwestorzy, szczególnie Ci którzy pierwsze kroki w inwestowaniu stawiali na rynku Forex często pytają nas ile kosztuje dźwignia na ByBit. Lewar oraz granie na spadki i na wzrosty jest za darmo, platforma nie pobiera żadnych dodatkowych opłat jak np. punkty swap na rynku Forex.

16. Jak działa na ByBit i co to jest cena likwidacji?

Jeśli cena Bitcoina dla naszej otwartej pozycji nie idzie po naszej myśli i jej nie zamkniemy zleceniem przeciwym lub nie postawimy wcześniej zlecenia w odpowiednim miejscu zlecenia obronnego typu (Stop Market), to ByBit w pewnym momencie zlikwiduje nam robiącą coraz większą stratę pozycję, ponieważ skoczy się nam depozyt pod tą transakcję.

 

Daną cenę likwidacji można sprawdzić przed otwarciem pozycji (oszacowaną) np. na kalkulatorze ByBit bądź na naszym kalkulatorze. A najlepiej oszacować ją sobie w głowie i potem potwierdzić.

 

Po otwarciu pozycji cały czas można i należy ją monitorować tuż przy naszej otwartej pozycji.

 

Nie znaczy to, że cena likwidacji nie można się zmienić z czasem, jako że funding rates są naliczane co 8h i może to nam tą cenę poprawić lub pogorszyć. To jest bardzo ważne jeśli planujesz przetrzymać dłużej daną pozycję.

 

Żeby nie ryzykować, trzeba ustawić mniejszą dźwignię no i można też pomyśleć o kontrakcie futures, gdzie funding rates nie występuje!

Jeśli zamkniemy naszą transakcję na plusie, zamrożony z depozyt zabezpieczenia będzie dla nas cały do wypłaty łącznie z zyskami.

 

Jeśli nasza pozycja będzie przynosiła straty i zdecydujemy się ją zamknąć to Bybit zwróci nam tylko część pobraniego depozytu, a z reszty pokryje wygeneraowaną właśnie stratę.

 

 

UWAGA:

Likwidacja pozycji odbywa się na Bybit odbywa się kiedy Cena Likwidacji pokryje się z ceną Mark Price po cenie…Last Price czyli jak cena likwidacji pocałuje się z Mark Price to tracimy cały nasz depozyt a system zamyka nam pozycję zleceniem market. 

17. Zlecenie Stop Loss trzeba ustawić najlepiej zawsze przed ceną likwidacji, ale kierując się ceną Mark Price.

 

Przykładowo:

 

Mamy short X BTC z ceną likwidacji na 60,123 USD. Mamy short czyli gramy za spadki a cena idzie w górę i wynosi teraz 59,666 USD i robi się gorąco.

 

Jaki stop loss do tej pozycji jeśli chcemy ją trzymać maksymalnie długo, ale chcemy uchronić się przed likwidacją?

 

Na chwilę obecną naszym zdaniem byłoby to ok 60,005. Czyli ponad 100USD przed nią co daje 99,9% pewności. Dlaczego nie ustawić dolara przed czyli…. 60,122 USD?

 

A jaką mamy pewność, że na rynku spot cena skoczy od razu o 50USD albo więcej? Czyli Mark Price dochodzi do 60,095 USD ….i nagle następna cena to… 60,126 USD czyli od razu wyższa niż nasza likwidacyjna i wtedy bye bye. Dużo poczatkujących się na to łapie. Na altcoinach trzeba brać jeszcze o wiele większy margines bezpieczeństwa.

 

 

 

18. ByBit ma rozszerzony Negative Balance Protection

Czyli jest ochrona przed saldem ujemnym. Nie możemy też być nigdy poniżej 0 na koncie, czyli nikt od nas nie będzie żądał dopłaty. oznacza, że nawet w wyniku ogromego i bardzo szybkiego ruchu ceny, nigdy nie stracimy więcej niż wynosił depozyt przeznaczony na daną transakcję. Jeśli użyjemy dźwigni Margin Cross (cały depozyt jako zabezpieczenie), to w najczarniejszym scenariuszu może nam wyzerować dane konto właśnie poprzez likwidację.

 

 

 

 

19. Jak wygląda giełda ByBit i instrukcja

 

Rozmieszczenie okienek to kwestia upodobania, ale warto widzieć wszystkie niezbędne do handlu informacje, dlatego warto skonfigurować sobie interface pod siebie.

 

 

​Orderbook – czyli arkusz zleceń

Bardzo ważna część platformy, gdzie możemy zobaczyć wszystkie zlecenia oczekujące innych traderów, a także swoje.   Widzimy przy każdej cenie za ile łącznie traderzy chcą kupić/sprzedać po konkretnej cenie. Klikając myszką na wiersze w Orderbook wartości są przenoszone do panelu zleceń, co przyśpiesza ręczne wklepywanie cyferek.

 

Recent Trades - czyli ostatnie transakcje na ByBit

Jeśli transakcje pokazują się tutaj na czerwono to znaczy, że sprzedający przejmują  incjatywe, a jesli na zielono to znaczy, że ktoś szybko chciał kupić daną ilość. Czasami, bardzo dużo możemy wywnioskować o przyszłej cenie na podstawie voulmenu, koloru ostatnich transakcji oraz orderbooka.

 

Chart - Wykres historii ceny

Możemy przeanalizować wykres historii ceny danego kontraktu w interesującym nas zakresie czasu. Widzimy na zdjęciu wykres, gdzie każda świeca to godzina. Perspektywa do handlu na krótki termin, ponieważ widzimy jedynie co się działo przez ostatnie kilka dni.

Pamiętaj, że nie ma jednej ceny Bitcoina na świecie. Nie tak dawno różnica w cenie jednego BTC na Binance i ByBit wynosiła przez chwilę 1000USD!

 

Widzimy też na wykresie nasze zlecenia oczekujące Limit i Stop Market dla danej kryptowaluty oraz aktualną pozycję z oszacowanym wynikiem dolarowo / kryptowalutowym na bieżąco po cenie Mark Price.

Co bardzo ważne i uzyteczne – na wykresie można przesuwać zlecenia oczekujące po prostu chwytając je myszką i przesówając na inną cenę. Można je też usunąć (anulować) jednym kliknięciem w X.

 

 

 

20. Multi-panel - zakładka Positions

Multi-Panel służy do zarządzania zleceniami i przechowuje historię transakcji oraz zleceń. Pozwala zamknąć istniejące pozycje zleceniem natychmiastowym Market lub klikając Close ustawić zlecenie oczekujące Limit dla naszej pozycji.

Position – to wszystkie nasze otwarte pozycje, gdzie widzimy kolejno:​

Contracts - na jakim kontrakcie oraz jaka jest aktuanie użyta dźwignia

Qty - ilość w USDT lub kryptowalucie

 

Value - wartość naszej pozycji w USDT lub kryptowalucie

Entry Price - cenę naszego wejścia

Liquidation Price - przybliżoną cenę likwidacji

Position Margin - czyli wysokość pobranego depozytu pod tą pozycję

 

Unrealised PNL - wynik na niezamkniętej pozycji względem Mark Price

Today Realised PNL - czyli wynik na zamkniętych od 12.00 czasu UTC.

 

ADL - stopień użycia dźwigni

 

Trailing Stop - możliwość ustawienia zlecenia stop kroczącego

TP/SL - Koniecznie trzeba dodać tu Stop Loss. Take Profit po cenie market bądź index, ciekawe, że widzimy tutaj ile dokładnie zarobimy bądź stracimy w razie SL bądź TP.

 

Close by - tutaj najlepiej ustawić nasz TP po cenie limit, żeby nie płacić za zlecenie typu market. Z kolei jakby się paliło to klikamy ostatni w rzędzie market, żeby zamknąć PKC tak szybko jak to możliwe.

Dalej w multi-panelu mamy:

Closed P&L – Zyski straty czyli wyniki na zamkniętych trejdach

Active - czyli wszystkie AKTYWNE zlecenia oczekujące

 

Conditional - aktywne zlecenia warunkowe (dla zaawansowanych)

Filled – popularny fillet:) to ostatnie zlecenia, które nam się realizowały

Order History – pełna historia zleceń anulowanych oraz zrealizowanych

21. Otwieranie i zamykanie zleceń na Bybit - jak rozpocząć trading

 

Mamy już założne konto, przelane BTC, najwyższa pora rozpocząć handel na Bybit.

Jak otworzyć pierwsze zlecenie?

W naszej opinii najprościej zacząć od BUY MARKET (kupno natychmiastowe - priorytetowe) lub SELL MARKET (natychmiastowa sprzedaż), gdzie otwieramy pozycję po najlepszej aktualnie cenie rynkowej z OrderBooka. Można je nazwać zleceniami VIP.

Częściej używamy jednak zlecenia Limit (BUY/LONG) lub Limit (SELL/SHORT)  aby ustawić się w kolejce i poczekać, aż dostaniemy lepszą cenę niż rynkowa. Wtedy właśnie możemy się sami zobaczyć na BitMEX w orderbooku.

 

Nie mamy natomiast pewności, czy na daną cenę kiedykolewiek się doczekamy.

 

 

 

22. Jak grać z lewarem na Bybit i jak go zmieniać?

Wielkość dźwigni wybieramy przed otwarciem, ale gdy pozycja już jest otwarta, nadal można ją samodzielnie zmienić – pod warunkiem, że mamy jeszcze na rachunku wolne środki, lub gdy mamy pewność, że przesunięta cena likwidacyna nie wyrzuci nas natychmiast z rynku.

Otwarte pozycje monitorujemy jak na obrazku, po prostu wskoczy ona nam tutaj i widzimy wszystko jak na dłoni.

 

23. Co to jest dźwignia Margin Cross?​

Nie trzeba ustawiać lewaru na kokretną liczbę, można użyć Margin Cross, czyli wszystkie pozycje otwarte ( Z DANEJ GRUPY)  będą w jednym worku i będą miały wspólne zabezpiecznie. Wygodne, ale w naszej opinii niebezpieczne, bo pod ryzykiem (jeśli nie postawiliśmy STOP LOSS), jest nasz cały wpłacony kapitał.

 

Liquidation Price, będzie dalej od ceny wejścia, ale będzie się nam wahać jeśli mamy kilka pozycji, bo jest to margin dzielony. Jesli mamy tylko jedną pozycję, stop lossa, to jest to wygoda i komfort.

Najlepiej jednak najpierw zacząć trading z konkretną dźwignią w przedziale 5X-25X i po kilku tygodniach na mniejszych kwotach potestować Margin Cross, bo to jest jednak narządzie dla zaawansowanych.

 

24. Kalkulator

Na platformie Bybit jest wbudowany kalkulator, aby sprawnie wyliczyć zyski, straty, SL oraz TP. Działa on dosłownie OK. Szału nie ma. ale po wprawie można z niego coś wycisnąć. choć najlepiej dojść do wprawy i samemu wszytko liczyć.

Zbudowalismy nasz autorski kalkulator gdzie można policzyć wszystko na BiBit. Do pobrania za darmo tutaj.

 

25. Konto demo na Bybit - Testnet

Generalnie odradzamy Bybit demo czyli TESTNET – bo tam ceny znacząco różnią się od tych z platformy live i można pomyśleć, że zarabianie jest łatwe. Są tam też opóźnienia, generalnie można się więcej nauczyć złego niż dobrego.

 

Zobaczyć można, ale potem trzeba szybko uciekać z tego demo, bo jest to platforma dla developerów budujących roboty pod handel automatyczny.

Nasza opinia jest negatywna, bo to akurat demo, rodzi złe nawyki, pojawia się złudzenie, że można łatwo i szybko zarobić. Podglądając ceny na koncie Live i wykorzystując nizsze ceny na Demo, w tydzień możesz być..demo milionerem.

 

 

 

26. Zlecenie typu Trailing Stop / Profit Market oraz pomocniczne​

Tutaj duże rozczarowanie, Trailing Stop nie działa jak na platformie MT4 czyli nie jest to Stop Loss kroczący na Bybit. To tylko bardzo myląca nazwa, zlecenie nic nie wnosi, podobnie jak wszystkie w ostatniej zakładce poza Stop Market, dlatego wogóle nie ma sensu ich omawiać. Z praktycznego punktu widzenia takie zlecenia nic zupełnie nie wnoszą, a mogą bardzo namieszać.

Pozostałe opcje (wykorzystanie tych opcji jest zależne od wielu różnych sytuacji podczas handlowania):

Close on Trigger – zaznacz przed, jak będziesz będziesz domykał dowolne otwarte zlecenie poprzez zlecenia Stop Market, wtedy platforma nie otworzy Ci nowego zlecenia, tylko domknie instniejące jak Last Price dojdzie do ustawianego właśnie Stop Price. Ale i tak zawsze sprawdź samodzielnie czy znikło ( i ewentualnie usuń z arkusza).

Post only – Opcja zlecenia Post-Only jest przydatna prawie zawsze, a szczególnie dla traderów, którzy scalpują na Bybit – nasze zlecenie oczekujące Limit zostanie właśnie po takiej cenie wprowadzone do OrderBooka, albo wogóle. Jeśli nie mamy tego zaznaczonego to zlecenie zostanie może zrealizowane po cenie Market, jeśli w ostatnim monencie akurat się zmieni. Dużo nie można stracić, a da się trochę zaoszczędzić jak ktoś dużo gra.

Reduce only – zaznacz przed, jak będziesz będziesz domykał dowolne otwarte zlecenie poprzez zlecenia limit, wtedy platforma nie otworzy Ci nowego zlecenia, tylko domknie instniejące jak Last Price dojdzie do ustawianego właśnie limitu. Ale i tak zawsze sprawdź samodzielnie czy znikło.

 

 

 

27. Funding Rate na Bybit - co to jest?

Co osiem każde godzin Bybit podobnie jak na innych giełdach z lewarem przeprowadza tzw funding. Bybit nie czerpie z tego żadnej korzyści.

 

Po prostu posiadacze pozycji long (w zależności od wielkości pozycji i wysokości funding rate) płacą określoną z góry kwotę posiadaczom pozycji short, albo na odwrót. Chodzi o to, aby cena transakcyjna na Bybit oscylowała najbliżej jak to możliwe blisko ceny Mark Price. Jeśli przez ostatnie 8-16h cena kontraktu na Bybit w większości czasu znacznie przekraczała cenę spot czyli Mark Price to posiadacze długich pozycji zostaną obciążeni, a zyskają traderzy z shortem.

 

Funding Rate jest całkiem ważny w momentach dużych ruchów cenowych, jeśli na rynku wieje nudą to jego wysokość jest marginalna. Uwaga Funding Rate może w przypadku dużych dźwigni znacznie wpływać na cenę likwidacji (pozytywnie lub negatywnie)

Bybit informuje kto płaci (Short or Long), a kto dostaje z wyprzedzeniem o 16h. Najeżdzając na obecny Funding wyświetli Ci się przyszły. Tutaj na przykładzie Ethereum perpetual. Czasami można na tym zarobić, ale łatwo nie jest.

 

 

28. Money Management na ByBit czyli za zarządzać kasą z taką dźwignią

 

Zacznij trading za małe kwoty, nie więcej jak 0,001 BTC

Nigdy nie wpłacaj wszystkich środków na raz. A co jak pomylisz się o jedno zero przy składaniu zlecenia? Otwórz najmniejsze możliwe zlecenie i sprawdź jak działa likwidacja.

Podziel swoje dostępne środki na inwestycje przez np. 5, a następnie tę kwotę podziel przez 25 i ustal sobie dzienny sztywny budżet. TO DZIAŁA!

Codzienie wypłacaj zarobione zyski, bo będzie cię kusić, żeby zagrać za całość, im bardziej zmęczeni jesteśmy, tym głupsze pomysły się pojawiają.

Trading z lewarem 25x naprawdę na początek wystarczy, zalecane jest 5x lub 2x

Zlecenie typu limit używaj jak rynek jest spokojny, a zlecenia market, gdy widzisz okazję bądź chcesz zamknąć tę pozycję od razu.

Rób przerwy w tradingu co godzinę, nie graj przez cały dzień bo tak się nie da. Stawiaj Stop Loss w momencie otwarcia pozycji przed likwidacją

 

 

Podsumowanie przewodnika do inwestowania na Bybit

 

Jak zacząć grać na Bybit? Giełda jest podobna do Phemec czy Binance, jest jednak wiele różnic, generalnie na plus. Obecnie jest to giełda, gdzie przechodzą duzi gracze z Phemex

Początkujący potrzebują kilkunastu godzin treningu, żeby zrozumieć co się dzieje na platformie oraz jak dokładnie jej używać.

 

 

Recepta na zarabianie:

 

  • Ogranicz dzienny kapitał maksymalny na sztywno. Przelej małą część kapitału i jedz małą łyżeczką zanim zaczniesz grać o naprawdę większą kasę. Masz 100,000zl to wpłać 1000zł i zobacz jak pójdzie. Czy jest to dla Ciebie czy nerwy wezmą górę

  • Sprawdzaj co działa. Np. po bardzo ale to bardzo dynamicznych spadkach zwykle następuje tak samo dynamiczne odbicie. To likwidacje lewarowanych pozycji  naprężają gumę z ceną, która przynajmniej trochę się cofnie jak tylko zlikwiduje się tych, którym zabrakło depozytu. Pytanie czy wiesz co to jest dynamiczny spadek

  • Skoro 95% traduje na crosach z BTC to szukaj szczęścia na bardziej niszowych parach

  • Arbitraż - śledź ceny z wielu giełd, raz na tydzień zdarza się możliwość zarobku bez większego ryzyka, o ile masz cierpliwość i większą gotówkę.

  • Na rynku kryptowalut ciągle jest dużo niedoświadczonych czy nowych osób, które nie odróżniają zlecenia market od limit i tym samym często mamy szansę zarabiać na dodatnich prowizjach czy po prostu kupić coś znacznie poniżej ceny rynkowej (dla wnikliwych i cierpliwych)

  • Prowadź dziennik inwestora. Zapisuj swoje obserwacje, myśli, a po jakimś czasie zobaczysz ile byś nie pamiętał i jakie figle płata nam nasz własny mózg

  • Na pewno warto mieć otwarte podczas day-tradingu do podglądu ceny Bitcoina czy konkretnej ktyptowaluty z innch giełd, zarówno tych z lewarem jak i bez: Binance, Bitfinex, OkEX, CoinBase, Deribit itd.

  • Jak ryby w wodzie grają tutaj osoby, które trejdowały na rynku Forex lub na kontraktach futures.Traderzy z Forex cieszą się, że w końcu nikt nie wycina ich zleceń, że grają z innymi trejderami, a giełda po prostu ich łączy. No i przydaje się język angielski, ponieważ ByBit nie ma strony internetowaj ani platformy po polsku.

Aktualny maksymalny Bonus dla nowych userów wynosi $3650, do użycia w formie pokrycia strat bądź opłat prowizyjnych.

Bybit bonus.gif